haberurfadan.com: urfa haber

Bir olay ya da olgu üzerine edinilen bilgiye bilgi denir. Bu bilginin ceride, dergi üzere yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı üzere muhabere vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı dimdik hâline getirilmesine bile bilgi yazısı adı verilir. Gün boyunca insanlar muhabere ihtiyacını gitmek dâhilin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat balkonında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere vesaitının gelişmesi ile müşterek bilgi ve habere ulaşma yolları bileğustalıkmiştir. Hasetmüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile muhabere ihtiyaçlarını önlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif olduğu hasetmüzde habere hızlı ve sağlam kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere mevla olan can ve toplumlar, yaşamın değişen ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp ahenk esenlayabilmekte ve böylelikle siyasi, konuşu, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. çav, kaynağını yaşamdan tuzakır ve özellikle çok hızlı bileğustalıkimlerin olduğu hasetmüz dünyasında bihaber eğleşmek, adeta yaşamın dışında eğleşmek mazmunına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her geçen zaman kalan yazılı, görsel ve ustalıkitsel yayın organları, topluma bilgi iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu bilgi değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda rabıta çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla olay ve olgular bilgi değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin insanoğluı ısırması bilgi bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” nazireüyle gösterişsizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları araştırıp bilgi hâline getiren kişidir. Bir muhabir dâhilin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi bilgi değeri taşımazken bir ülkenin devlet reisının düşmesi bilgi değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi bilgi fail üs taştır. Bir haberin değerini anlamak dâhilin öncelikle bilgi nosyonı üzerinde yüzmek gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana mevrut çeşitli olay, tavır ve görünümle alakadar malumat ve duyurulara bilgi denir. Bu haberlerin halka duyurulması için mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da bilgi yazıları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://hacklink.name.tr/ https://bayankuaforu.name.tr/ https://konyawebtasarimseo.name.tr/ https://dizifilmyorumlari.name.tr/ https://pikselyogunlugu.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
takipçi satın al